BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska

Urząd Miejski w Gdańsku


Georg Friedrich Heinrich Abegg

Katalog Obiektów Konferencyjnych
Urodził się w Królewcu 19 marca 1826 r. w rodzinie profesorskiej. Gimnazjum ukończył we Wrocławiu, medycynę studiował tamże i w Heidelbergu, gdzie 2 czerwca 1848 r. otrzymał doktorat.

Początkowo pracował jako lekarz na Śląsku, zaś od 1853 r. w Gdańsku. Był lekarzem w sierocińcu i nowopowstałym szpitalu sióstr diakonisek. Od 1863 r. współpracował z Prowincjonalnym Zakładem Kształcenia Położnych w Gdańsku. W 1866 r. został jego pierwszym lekarzem i dyrektorem, pełniąc tę funkcję do 1900 roku. Kierowana przez niego instytucja obok szkolenia położnych dla potrzeb całego Pomorza Gdańskiego, zajmowała się odbiorem porodów jak i leczeniem chorób kobiecych.

Ważnym elementem jej działalności było propagowanie oświaty sanitarnej jak i właściwej opieki nad niemowlętami i małymi dziećmi. Śmiertelność wśród nich sięgała nawet 5-10% /do ukończenia 5 lat/. Doprowadził do oddania w 1880 r. nowoczesnej siedziby dla swojej instytucji przy ul. Ks. Rogaczewskiego 41 a. W latach 1866-1900 zakład wykształcił 1400 położnych, odebrał kilka tysięcy porodów, przeprowadził tysiące zabiegów ratujących życie. Potwierdzają to opublikowane przez Abegga sprawozdania.

Był zięciem znanego gdańskiego kupca i filantropa Heinricha Burkharda Abegga. Po jego śmierci zgodnie z testamentem utworzył w 1869 r. w Gdańsku fundację do budowy i utrzymania osiedli dla robotników. Za czasów jego prezesowania zbudowała ona kilkadziesiąt domów i kilka osiedli do dziś użytkowanych /ul. Własna Strzecha, Grunwaldzka, Dolne Miasto/. Prowadziła ona także jadłodajnie, gdzie dożywiano bezrobotnych i ubogich. Rodzina doktora wspierała fundację licznymi darowiznami.

Dr Abegg był osobą bardzo popularną, działał w towarzystwach naukowo-kulturalnych, był przez wiele lat prezesem Towarzystwa Lekarskiego w Gdańsku i członkiem władz Izby Lekarskiej prowincji. W dowód zasług zawodowych i społecznych Rada Miasta nadała mu w pięćdziesięciolecie otrzymania dyplomu lekarskiego 2 czerwca 1898 r. tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. Dyplom wręczono w siedzibie Zakładu przy ul. Rogaczewskiego, zaś bankiet odbył się wieczorem w sali Bractwa Strzeleckiego przy ul. 3 Maja. Zmarł 3 października 1900 r. w Wiesbaden.


opracował: dr Mirosław Gliński
metryczka publikacji