Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Kranówka sposobem na otyłość

7 czerwca w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku odbyła się konferencja zorganizowana przez Komisję Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska pt. „Czym skorupka za młodu …czyli problem otyłości dzieci i młodzieży”.

7 czerwca w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku odbyła się konferencja zorganizowana przez Komisję Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska pt. „Czym skorupka za młodu …czyli problem otyłości dzieci i młodzieży”.

W jej trakcie radni oraz lekarze i specjaliści do spraw zdrowia przedstawili pomysły na walką z otyłością.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że choć wszyscy wiedzą, że otyłemu dziecku żyje się trudniej, to wciąż brakuje świadomości, że walka z nią wymaga stałej edukacji, przede wszystkim rodziców. Bez ich udziału i determinacji nie uda się uzyskać odpowiednich efektów. - Mit, że pulchne dziecko jest namacalnym dowodem naszego dobrobytu należy odłożyć do lamusa, zamożne społeczeństwo to ludzie szczupli, aktywni, wysportowani – mówiła Beata Dunajewska-Daszczyńska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia.

Konferencję otworzył wykład Michała Brzezińskiego, koordynatora miejskiego programu „6-10-14 dla Zdrowia” o wpływie mass-mediów na kształtowanie wzorców zdrowego życia. Kolejne panele poprowadzili: dietetyczka Agnieszka Danielewicz, dr n. med. Marzena Podgórska, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu, Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku, dr n. med. Magdalena Pieszko, Wydział Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku/GUMED, dr inż. Magdalena Skotnicka, Wydział Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku/GUMED.

Warto podkreślić, że swoimi doświadczeniami w kwestii zdrowego żywienia dzieci podzielili się też rodzice i dyrektorzy gdańskich szkół biorący udział w programie „6-10-14 dla Zdrowia”. Konferencję podsumował Marek Jankowski, dyrektor gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka, przypominając m.in.: o błędach żywieniowych popełnianych przez rodziców, cukrzycy w kontekście otyłości, metodach edukacji rodziny otyłego dziecka, nawykach żywieniowych, zdrowym oraz niezdrowym jedzeniu.

Namacalnym efektem konferencji było podjęcie przez Saur Neptun Gdańsk merytorycznych rozmów na temat wprowadzenia w gdańskich szkołach specjalnych dystrybutorów wody z kranu.  Woda może stać się alternatywą dla sprzedawanych w szkolnych sklepikach słodkich napojów oraz pomóc wykształcić zdrowe nawyki u dzieci. Pierwsze dystrybutory mogą stanąć w gdańskich szkołach już we wrześniu 2013.

 Mariusz Feliński

 Fot. Archiwum WSZ

 
 
 
 

Metryczka publikacji