BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska

Urząd Miejski w Gdańsku


Ambasador Irlandii w Gdańsku


Spotkanie z Bogdanem Oleszkiem, przewodniczącym Rady Miasta Gdańska


24 września 2015 roku po zakończeniu XIV sesji Rady Miasta Gdańska, Nowy Ratusz odwiedził Gerard Keown, ambasador Irlandii w Polsce.
Szczególne związki Irlandii z Gdańskiem podkreślały w XX wieku postaci Arcybiskupa Edwarda O’Rourke i Seana Lestera.  W roku 2014 Ambasada Irlandii,  zorganizowała na Uniwersytecie Gdańskim konferencję na temat wspólnych powiązań historycznych. Ale Gdańsk jest rozwijającym się centrum, również dla irlandzkiego handlu i inwestycji. Działają tu irlandzkie firmy takie jak Fineos czy Smurfit Kappa Group. Rozmowy w Nowym Ratuszu dotyczyły m.in. umocnienia stosunków pomiędzy Irlandią a Gdańskiem oraz przyszłorocznych obchodów Dnia Świętego Patryka.
W trakcie wizyty ambasador Gerard Keown zwiedził salę im. Seána Lestera, Wysokiego Komisarza Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku  w latach 1934 – 1937. Ten irlandzki dyplomata, stojąc na straży prawa i konstytucji Wolnego Miasta Gdańska odważnie i bezkompromisowo przeciwstawił się gdańskim nazistom. We wrześniu 1935 r. Seán Lester wysłał do Genewy raport, w którym wskazywał łamanie przez nazistów gdańskiej konstytucji.


Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska


Imię Seána Lestera sali 003 Nowego Ratusza nadali radni 5 kadencji.


------------------
Ambasador Gerard Keown jest z zamiłowania i wykształcenia historykiem (Doktorat na Uniwersytecie Oxford). Zanim został Ambasadorem Irlandii w Polsce (w lutym br.), pełnił różne funkcje m.in. był Sekretarzem Ambasady w Wiedniu, był oddelegowany do misji OBWE w Bośni i Hercegowinie. Przez 5 lat pełnił funkcję zastępcy szefa misji w Ambasadzie Irlandii w Tokio.


 

 

 

 

 

metryczka publikacji