BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska - Urząd Miejski w Gdańsku


Wizyta Orszaku Św. Łucji z Kalmaru

Pomimo sztormu orszak św. Łucji  ze szwedzkiego Kalmaru dotarł do Gdańska we wtorek 1 grudnia.

Przedstawiciele partnerskiego miasta spotkali się przy tej okazji z przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem i zastępcą prezydenta Gdańska Piotrem Grzelakiem.

Bardzo cieszymy się z tej wizyty  - mówił przewodniczący Bogdan Oleszek. Tym bardziej, że gościmy Państwa w Gdańsku już po raz dwudziesty trzeci, a po raz trzeci uczestniczymy w koncercie w Nowym Ratuszu. Stronę szwedzką reprezentowali przedstawiciele Urzędu Miasta Kalmar Wiola Hägglöf i Margita Ivholm oraz Gunnel Hermansson, luciamamma z Rädda Barnen -  Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom.

Mieszkańcy Gdańska mieli okazję aby zapoznać się z niezwykle popularną w Szwecji tradycją przedświąteczną. Dzień Świętej Łucji jest to święto światła obchodzone 13 grudnia w Szwecji na pamiątkę jego patronki św. Łucji z Syrakuz. Tego dnia odbywają się pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną we wianek z płonącymi świecami. W skład orszaku wchodziło 7 śpiewających dziewcząt z południowej Szwecji: Wilma Frostberg, Ida Gratte, Angeline Högström, Olivia Larsson Sköld, Nellie Lorentzson, Linn Olausson oraz Karin Madebrink - Główna Łucja.

Święte Łucje spotkały się też z mieszkańcami Gdańska na Długim Targu w okolicach Fontanny Neptuna po godzinie 16.00, gdzie na gdańszczan czekały ciasteczka, oraz popisy wokalne dziewcząt z południa Szwecji.

Dorota Wojciechowska / Referat Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska

 

 

1


2


3

metryczka publikacji