BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska - Urząd Miejski w Gdańsku


Stolemowo-książkowy festyn w Radzie Miasta Gdańska

 Legendy gdańskie tematem zabaw w Nowym Ratuszu

We wtorek 19 maja odbył się Festyn przygotowany przez Radę Miasta Gdańska oraz Pałac Młodzieży, będący uroczystym podsumowaniem działań, debat i  konkursów organizowanych  z okazji Światowego Dnia Książki.  W Gdańsku od roku 2006, ideę obchodzenia tego święta propaguje Rada Miasta Gdańska.

Radni zaprosili dzieci do wspólnej zabawy w siedzibie Rady Miasta Gdańska przy ul. Wały Jagiellońskie 1. Na zieleńcach i parkingu Nowego Ratusza na uczniów gdańskich szkół czekało "Stolemowe  miasteczko" i wiele atrakcji. Zebranych powitał  Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. Przypomniał, że statystyczny Kowalski przeczytał w ubiegłym roku tylko pół książki, ale dzieci i młodzież uczestnicząca w konkursach czytelniczych całkowicie zaprzecza tej statystyce. 

Zabawa rozpoczęła się już od godzinie 10.00.  Radni Miasta Gdańska, wręczyli laureatom nagrody w ogłoszonych wcześniej konkursach:  czytelniczych „NAJLEPSZY CZYTELNIK”  i „NAJLEPIEJ CZYTAJĄCA SZKOŁA”, oraz  literackim NA BAŚN O GDAŃSKU i  plastycznym NA ILUSTRACJĘ DO LEGENDY GDAŃSKIEJ. Radni: Agnieszka Owczarczak, Andrzej Kowalczys, Kazimierz Koralewski, Mirosław Zdanowicz, Beata Wierzba, Grzegorz Strzelczyk, Lech Kaźmierczyk i Bogdan Oleszek uczestniczyli we współnych zabawach i chętnie pozowali do zdjęć. 

W tym roku wątkiem przewodnim zabawy były  LEGENDY GDAŃSKIE, a dziedziniec Rady Miasta Gdańska zamienił się w malowniczą scenerię gdańskich opowieści i baśni. Na miejscu zbudowane zostały też z kartonu i pomalowane farbami najbardziej fascynujące baśniowe postacie  oraz fantastyczne gdańskie miejsca. W kilku „stolemowych namiotach” oraz specjalnie przygotowanych stanowiskach uczniowie mogli uczestniczyć w zabawach plastycznych i literackich, konkursach oraz grach sportowych, malowaniu kredą, lepieniu z gliny i malowaniu twarzy.       

  Na wszystkich czekały też zabawy animacyjne oraz występy wokalne i taneczne z pracowni artystycznych gdańskiego Pałacu Młodzieży na głównej scenie m.in.:

  • wokalne i taneczne - "Stolemowo show",
  • sweetfocia ze stolemem,
  • stolemowe dary - gry i zabawy plastyczne,
  • życzenia dla Gdańska,
  • stolemowa olimpiada - gry i zabawy sportowe.

- Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki były jednym z przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa. Staramy się tworzyć modę na czytanie - mówił Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

W trakcie zabawy rozstrzygnięty został także konkurs na „Najlepiej przebraną szkołę, którą została szkoła podstawowa nr 48 z Gdańska.

*        *        *

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.  Z okazji dnia książki Rada Miasta Gdańska zorganizowała też debatę na temat czytelnictwa, która odbyła się  22 kwietnia br.

         

         
         

metryczka publikacji