Nowa kadencja Kapituły Medalu "Św. Wojciecha" i "Medalu księcia Mściwoja II"

 

Pod koniec listopada 2021 r., w Nowym Ratuszu, odbyło się pierwsze posiedzenie Kapituły „Medalu Św. Wojciecha (S. Adalbertusa)” i „Medalu Księcia Mściwoja II (Mestwina II)” w nowej kadencji, trwającej od 1 października 2021 r. do 30 września 2025 r.

W trakcie spotkania przyjęto harmonogram podejmowania decyzji Kapituły w 2022 r. Ustalono, że wnioski o uhonorowanie medalami na przyszły rok mogą być składane najpóźniej do 31 stycznia 2022 r. do Biura Rady Miasta Gdańska. Będą one rozpatrywane na posiedzeniu Kapituły 7 lutego 2022 roku. Natomiast uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska, na której będą wręczane medale odbędzie się w drugiej połowie maja, aby mogła być połączona z uroczystościami Dnia Samorządu.

Od 1996 roku Rada Miasta Gdańska przyznaje medale Księcia Mściwoja II oraz św. Wojciecha. Są to najważniejsze, obok tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, odznaczenia honorujące wybitne osoby działające na rzecz naszego miasta. Przyznawane są polskim i zagranicznym obywatelom, instytucjom i organizacjom. Wykonane w srebrze medale otrzymują ci, których działania przyczyniły się do rozsławienia imienia Gdańska zarówno w regionie, kraju jak i na świecie. Kapituła wskazuje osoby, które podejmują publicznie pożyteczne inicjatywy. Medale przyznawane są za wyjątkową pracę bądź zainteresowania, które wyrastają ponad przeciętne zaangażowanie i poświęcenie dla rozwoju kultury, nauki, służby zdrowia i gospodarki. Ponadto Medal św. Wojciecha jest wyróżnieniem za pracę na rzecz współpracy i pojednania między narodami oraz wyjątkowe przedsięwzięcia wobec tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii. Dotychczas nagrodzonych zostało medalem św. Wojciecha 79 laureatów, a medalem Księcia Mściwoja II – 134.

Podczas pierwszego posiedzenia Kapituła wybrała spośród swojego składu Mistrza, kierującego pracami Kapituły oraz Kanclerza, jako sekretarza. Podobnie jak w poprzedniej kadencji Mistrzem został prof. Edmund Wittbrodt, natomiast Kanclerzem – doc. Andrzej Januszajtis.

Kapituła ustaliła również wzór formularzy o uhonorowanie medalem, aby miały one jednolitą formę. Formularze wniosków są do pobrania na stronie Rady Miasta Gdańska (formularze).

 

Z wnioskiem do Kapituły o nadanie medalu mogą występować:

- zarządy organizacji społecznych i zawodowych,

- Przewodniczący Rady Miasta Gdańska lub grupa co najmniej 10 radnych,

- Prezydent Miasta Gdańska,

- członek Kapituły.

 

W skład Kapituły wchodzą:

1) prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt - naukowiec, polityk (były senator RP, minister edukacji), działacz społeczny,

2) Agnieszka Owczarczak – działaczka samorządowa i przedsiębiorczyni, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska VIII kadencji,

3) Andrzej Januszajtis – docent, fizyk, popularyzator historii Gdańska, autor wielu publikacji o Gdańsku,

4) Dorota Kolak - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, nauczycielka akademicka,

5) Barbara Szczepuła-Ponikowska – dziennikarka, reportażystka, felietonistka, pisarka-autorka książek związanych z Gdańskiem,

6) Jan Zarębski – polityk, przedsiębiorca, w latach 1999-2002 marszałek województwa pomorskiego,

7) Anna Czekanowicz-Drążewska – poetka, prozaiczka, dramaturżka, tłumaczka,

8) prof. dr hab. Cezary Obracht - Prondzyński - socjolog, antropolog, historyk, popularyzator kultury kaszubskiej,

9) Bogusław Kaczmarek – piłkarz, trener piłkarski, komentator telewizyjny.

 

  

Metryczka publikacji