BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska - Urząd Miejski w Gdańsku


Efekty ekologicznego konkursu

Sylwestrowy Konkurs Butelkowy z Radą Miasta Gdańska
EFEKTY EKOLOGICZNEGO KONKURSU

- Wiadomo, że wyrzucone czy potłuczone podczas Sylwestra butelki mogą stanowić niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Dzięki konkursowi nie tylko uczymy ekologii i segregacji śmieci, ale przede wszystkim dbamy o bezpieczeństwo, bo na ulicach znajduje się faktycznie znacznie mniej rozbitych butelek -  mówił Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, podczas losowania nagród w konkursie butelkowym.

W południe 7 stycznia br. na terenie Zakładu Utylizacyjnego przy ulicy Jabłoniowej 55 w Gdańsku, odbyło się losowanie nagród w Sylwestrowym Konkursie Butelkowym. Konkurs, którego celem było zachęcenie Gdańszczan do ekologicznej zabawy - szczególnie podczas nocy sylwestrowej - Rada Miasta Gdańska zorganizowała już  po raz ósmy.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczyło (od 31 grudnia 2014 do 2 stycznia 2015) wrzucić do oznakowanych, zielonych pojemników, rozstawionych na Targu Węglowym, szklane butelki po napojach, którymi Gdańszczanie witali Nowy Rok. Oczywiście, w każdej butelce powinna znaleźć się kartka z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu uczestnika konkursu.
Dodatkowo, w konkursie mogły wziąć udział nie tylko osoby bawiące się na Targu Węglowym  podczas wielkiego muzycznego wydarzenia kończącego rok 2014 -  na plenerowym Koncercie Sylwestrowym - ale praktycznie wszyscy mieszkańcy Gdańska.
 - Rok temu rozszerzyliśmy konkurs o hasło reklamowe dla Zakładu Utylizacyjnego - dodaje Bogdan Oleszek. W tym roku dodaliśmy jeszcze mini konkurs fotograficzny poprzez zrobienie sobie tzw. zdjęcia „selfie”.
Nagrody wygrywać mogły również osoby, które zrobiły sobie zdjęcia, gdy wrzucały do pojemnika na szkło należącego do Zakładu Utylizacyjnego -  szklaną butelkę i przesłały je do nas mailem. Tu więc już nie ograniczaliśmy się tylko do Targu Węglowego, bo  pojemniki na szkło znajdują się na terenie całego Gdańska, a jest ich prawie 1400.

Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu Utylizacyjnego:
 „Cieszymy się, że ilość surowca zbieranego w ramach konkursu z roku na rok wzrasta. W tym roku zebraliśmy ok. 720 kg.  Konkurs był okazją do tego, by uświadomić mieszkańcom rolę selektywnego zbierania odpadów i pokazać, że w Gdańsku mamy warunki do takiego zagospodarowywania odpadów. Liczymy więc na to, że Gdańszczanie nie poprzestaną na zabawowej formule segregacji odpadów i nie ograniczą tej aktywności do jednego dnia w roku, a stanie się ona naszym nawykiem”.
 
Efekty Ekologicznego konkursu 2015
W roku 2015 w Gdańsku nie było większego kłopotu z uprzątnięciem pozostałości po szaleństwach sylwestrowej nocy na ponad 10 tysięcy osób. Po uczestnikach imprezy, którzy bawili się na Targu Węglowym w Gdańsku pozostało ponad 4000 sztuk szklanych butelek. Trafiły one jednak  do specjalnie przygotowanych przez Zakład Utylizacyjny pojemników.
Gdańszczanie spędzali Sylwestra bezpiecznie i ekologicznie. - Można powiedzieć, że w sporej części był to efekt naszego konkursu - uważa Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.  Warto dodać, że przez 8 lat, od samego początku organizowania imprez i Konkursu Butelkowego w Gdańsku nigdy nie było żadnych groźniejszych zdarzeń.
Gdańszczanie mogli nie tylko dobrze się bawić, ale także
wygrywać nagrody.
•    Wrzucając do pojemników pustą butelkę można było wygrać: miejski rower, odtwarzacz blu-ray 3D,  smartfon,  7’ tablety. Nagrodę główną zdobył  Pan Józef Pellowski z Gdańska.
•     Dodatkową nagrodę - bon o wartości 500 zł na sprzęt sportowy ufundowany przez Zakład Utylizacyjny -  za hasło promujące ideę selektywnego zbierania odpadów zdobył a Pani Katarzyna Wichrowska.
•      Autorem najoryginalniejszego zdjęcia promującego segregację odpadów i swoją proekologiczną postawę okazała się  Pani Katarzyna Kruszyńska-Muller.
Wręczenie nagród w „Sylwestrowym Konkursie Butelkowym z Radą Miasta Gdańska”  odbędzie się 14 stycznia 2015r. o godz. 17:00 w Sali Obrad Nowego Ratusza.  
Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska
  
  

metryczka publikacji