BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska - Urząd Miejski w Gdańsku


15 Dziecięca Sesja Rady Miasta Gdańska czyli


Dzień Dziecka w Nowym Ratuszu

Agnieszka Owczarczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska, rozpoczęła „Dziecięcą sesję Rady Miasta Gdańska” od uroczystego wręczenia certyfikatów radnych. Wraz z drobnymi upominkami certyfikaty otrzymało je 42 dzieci z klas 5 i 6  gdańskich szkół podstawowych.
Aby wziąć udział w sesji należało osiągać bardzo dobre wyniki w nauce i jednocześnie być aktywnym w działalności pozalekcyjnej takiej jak: działalność społeczna, sportowa, charytatywna itp.
Na początku sesji Agnieszka Owczarczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska poinformowała o specyfice pracy dorosłych radnych i zapoznała ich z elektronicznym systemem do głosowania.  Po krótkim wstępie i dwóch próbnych głosowaniach (zdecydowaną większością głosów uchwalono, że jest dziś piękna pogoda, oraz minimalną przewagą odstąpiono od wprowadzenia 3-miesiecznych wakacji, kosztem „pracującej” co drugiej soboty w miesiącu) przystąpiono do zgłaszania własnych pomysłów. Większość z nich dotyczyła spraw związanych ze szkołami, ruchem drogowym oraz placami zabaw i sposobami spędzania wolnego czasu. Na pytania dziecięcych radnych odpowiadali także w zależności od kompetencji swoich Komisji:  Mirosław Zdanowicz, Piotr Gierszewski, Grzegorz Strzelczyk, Piotr Czauderna oraz Żaneta Geryk.  
W trakcie sesji uczniowie mieli możliwość zaprezentowania własnych pomysłów na funkcjonowanie lokalnej demokracji. Dzieci, po przełamaniu krótkiej tremy, błyskawicznie opanowały zasady korzystania z elektronicznego systemu do głosowania oraz zgłaszania się do głosu. W trakcie niespełna dwugodzinnej sesji zaproponowano prawie pół setki propozycji uchwał, którymi mogłaby zająć się dorosła rada. Zaproponowano m.in. aby wyremontować i zbudować sale gimnastyczne dla szkół nr 21, wyremontować lub wybudować boiska przy 40 i 47,  rozbudować szkoły nr 84 i 85, zmienić organizację ruchu skrzyżowań na Przymorzu i Osowej, wprowadzić tzw. „śpiących policjantów”, wybudować ścieżki rowerowe na Kokoszkach, wprowadzić raz w miesiącu obligatoryjne wyjście klas do muzeów. Młodzi radni zgłosili też potrzebę wyremontowania połączonego z dawnym szpitalem na Łąkowej Dworu Uphagena. Wśród propozycji były też „zadaszenie” wysypiska śmieci przy ulicy Jabłoniowej i zainstalowanie większej liczby koszy na śmieci w mieście, rozbudowa parków, poszerzenie oferty szkolnej o zajęcia z psychologii, matematyki i zabytkoznawstwa, a także skojarzenie szkół lub klas, które gdańskimi zabytkami się interesują, aby dzielić się wiedzą na ich temat i organizować wspólne wycieczki.

W sesji udział wzięli uczniowie:

imię i nazwisko Szkoła Podstawowa 
Weronika Binkiewicz 1
Emilia Serafin 4
Szymon Osiecki 8
Dominika Zabielska 11
Debora Sobieska 12
Debora Sobieska 12
Adam Skrzypek 14
Adrianna Ćwikałowska 16
Julia Babinek 17
Paweł Jakub Elwart 19
Jakub Heliński 20
Maja Grelewicz 21
Barbara Bensemann 35
Jerzy Chryc-Gawrychowski 39
Izabela Madej 40
Natalia Brzozowska 42
Filip Maniński 42
Filip Maniński 42
Jadwiga Hanna Michlewicz 44
Marek Piotr Mizera 44
Aleksandra Plebanek 46
Aleksandra Pesta 47
Oskar Priwer 49
Patrycja Górecka 50
Monika Olszewska 52
Kuba Grzonkowski 55
Klaudia Kmiecik 57
Aleksander Jakusz 57
Ilona Kondratowicz 58
Anna  Strehlke 59
Szymon Milewczyk 61
Agata Marczak 76
Martyna Janik 76
Senastian Mróz 79
Wiktoria Szablewska 80
Wojciech Łupak 81
Justyna Orłowska 82
Anastazja Siewert 84
Iga Czubak 84
Zofia Załęska 85
Iga Krzemińska 86
Jan Rugień 86
Sławomir Frankowski 89

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska

         
         
         
         
         
         
         

metryczka publikacji