Na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U.2019.1429 t.j. z pn. zm.), ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego (Dz.U.2019.1446 t.j. z pn. zm.), rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 roku w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz.U.2007.10.68):
- Informację publiczną stanowi każda informacja o sprawie publicznej, podlegająca udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonym
w ustawie o dostępie do informacji publicznej. - Prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdemu i podlega ograniczeniu
ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. - Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne
lub mających związek z pełnieniem tych funkcji oraz w przypadku, gdy osoba fizyczna
lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa. - Od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego.
- Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do uzyskania informacji publicznej, w tym informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego, a także wglądu do dokumentów urzędowych.
- Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego jej uzyskania oraz zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych.
- Kompletność i aktualizacja danych w BIP GCUW powinna następować niezwłocznie po powstaniu informacji publicznej lub jej zmiany.
- W procesie udostępniania informacji publicznej w GCUW realizowana jest zasada użyteczności informacji, jej istotności, rzetelności, aktualności, spójności i dostępności,
przy zachowaniu należytej staranności przy jej wytworzeniu. - Udostępnianie informacji publicznej będącej w posiadaniu GCUW następuje poprzez:
- Ogłaszanie w Biuletynie Informacji Publicznej,
- Wyłożenie lub wywieszenie w miejscach ogólnie dostępnych,
- Udostępnianie na wniosek zainteresowanego.
- Informacja publiczna, która nie została udostępniona w BIP GCUW, jest udostępniana w trybie wnioskowym.
- Wnioski mogą być wnoszone do GCUW w formie:
- Pisemnej, w tym z wykorzystaniem faksu lub poczty elektronicznej;
- Dokumentu elektronicznego poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą GCUW
na platformie e-Puap; - Poprzez formularz wniosku: Wniosek o dostęp do informacji publicznej GCUW (13.4 KB);
- Ustnego zapytania.
- Każdemu przysługuje prawo do ponownego wykorzystywania informacji publicznych udostępnionych w BIP oraz przekazanych na wniosek o ponowne wykorzystywanie, o ile nie podlegają one ograniczeniu ( Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej GCUW (13.91 KB) )
- Podmiot ponownie wykorzystujący informację sektora publicznego ma obowiązek informowania o źródle, czasie wytworzenia i pozyskania informacji od podmiotu zobowiązanego, a jeśli dokonał jej przetworzenia spoczywa na nim obowiązek informowania o przetworzeniu.
- Wniosek o udostępnienie informacji publicznej może być złożony anonimowo.
W przypadku konieczności wydania decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej, jeśli został złożony w formie elektronicznej, wzywa się anonimowego wnioskodawcę o podanie danych niezbędnych do oznaczenia decyzji. - Dyrektor GCUW ponosi odpowiedzialność jedynie za taką treść informacji, która została zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej GCUW oraz została udostępniona stosownie do złożonego wniosku.