BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska - Urząd Miejski w Gdańsku


Czytelniczy Festyn z Radą Miasta

Czytelniczy Festyn z Radą Miasta 

Najlepiej czytającą gdańską „podstawówką” w roku bieżącym została Szkoła Podstawowa nr 46 przy ul. Arkońskiej 17  uzyskując wynik 12,9 wypożyczonej książki w przeliczeniu na jednego ucznia. „Najlepszym Czytelnikiem” okazała się Nikola Olszewska ze Szkoły Podstawowej nr 16 ul. Ubocze 3 (wśród klas 2-3) oraz Anastazja Gołuńska ze Szkoły Podstawowej nr 46 (wśród klas 4-6) z wynikiem 72 wypożyczonych książek. Pióro „Gdańskiego Mistrza Ortografii” trafiło do Łukasza Janiaka z klasy 6d SP nr 81 w Gdańsku Osowie.

Wręczenie nagród odbyło się we wtorek 24 maja podczas festynu organizowany jest przez Radę Miasta Gdańska wraz z gdańskim Pałacem Młodzieży, podsumowującego obchody Światowego Dnia Książki. W Gdańsku od roku 2006, ideę obchodzenia tego święta propaguje Rada Miasta Gdańska.

Podczas dwugodzinnej zabawy od 10.00 do 12.00 - na trawniku i parkingu przed Nowym Ratuszem przy ulicy Wały Jagiellońskie 1 na uczniów gdańskich szkół czekało wiele atrakcji.

Tym razem wątkiem przewodnim zabawy były baśnie o tematyce morskiej, a dziedziniec Rady Miasta Gdańska zamienił się w malowniczą scenerię gdańskich opowieści i baśni. Na miejscu zbudowane zostały też z kartonu i pomalowane farbami najbardziej fascynujące postacie oraz fantastyczne gdańskie miejsca. W kilku „namiotach” oraz specjalnie przygotowanych stanowiskach uczniowie mogli uczestniczyć w zabawach plastycznych i literackich, konkursach oraz grach sportowych, malowaniu kredą, lepieniu z gliny i malowaniu twarzy.

- Obchody Światowego Dnia Książki są jednym z szeregu przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa w Gdańsku. Staramy się tworzyć modę na czytanie - mówi Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Na wszystkich czekały też konkursy z nagrodami, zabawy animacyjne oraz występy wokalne i taneczne na głównej scenie.

Nagrody wręczali Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Wojciech Błaszkowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, Żaneta Geryk, przewodnicząca Komisji Edukacji oraz radni Piotr Gierszewski i Jacek Teodorczyk.

W trakcie zabawy rozstrzygnięty został także konkurs na „Najlepiej przebraną szkołę”, który wygrała szkoła podstawowa nr 47 z Gdańska.

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska




Tytuł "Gdańskiego Mistrza Ortografii 2016" przypadł Łukaszowi Janiakowi z SP nr 81 w Gdańsku Osowie, który otrzymał "mistrzowskie" pióro od Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska.

Konkurs „SZKOŁA NAJLEPSZYCH CZYTELNIKÓW”

 W kategorii SZKOŁY PODSTAWOWE zwyciężyły:

 

  1.  Szkoła Podstawowa nr  46 przy ul. Arkońskiej 17 zgłoszona przez Panią Joannę Fryś, uzyskując wynik 12,9 wypożyczonej książki w przeliczeniu na jednego ucznia.
  2. Szkoła Podstawowa  nr  40 z ulicy Stromej 19 zgłoszona przez Panią Alinę Kujawa, uzyskując 7,78  wypożyczonej książki w przeliczeniu na jednego ucznia.
  3.   Szkoła Podstawowa nr  86 przy ul. Wielkopolskiej 20, zgłoszona przez Panią Beatę Brylowską, uzyskując przelicznik 7,69 wypożyczonej  książki w przeliczeniu na jednego ucznia.

 

W kategorii SZKOŁY GIMNAZJALNE zwyciężyły:

 

  1. Gimnazjum nr  8 przy ul. Żabi Kruk 5, zgłoszona przez Panią Agnieszkę Jańczak, uzyskując 6,6 książki w przeliczeniu na jednego ucznia.
  2. Gimnazjum  nr 19 przy ul, Jagiellońskiej 5 zgłoszone przez Panią Gizelę Turską, uzyskując 5,2 wypożyczonej książki w przeliczeniu na jednego ucznia
  3. Gimnazjum  nr 2 przy ul. Kartuskiej 32/34 zgłoszone przez Panią Małgorzatę Wnuk, uzyskując 4,5 wypożyczonej książki w przeliczeniu na jednego ucznia.

Konkurs  „NAJLEPSZY CZYTELNIK”

W kategorii SZKOŁY PODSTAWOWE klasy 2-3 zwyciężyli następujący uczniowie :

 1 miejsce – Nikola Olszewska ze Szkoły Podstawowej nr 16 ul. Ubocze 3 wypożyczając 63 książki.

2 miejsce – Kordian Sztybor ze Szkoły Podstawowej nr 85 ul. Stolema 59, z wynikiem 62 książek.

3  miejsce - Jakub Fleszman ze Szkoły Podstawowej nr 45 ul. Matki Polki 3a wypożyczając 58 książek.

Nagroda specjalna dla Bartłomieja Mendrka ze Szkoły Podstawowej nr 45.

W kategorii SZKOŁY PODSTAWOWE klasy 4-6 zwyciężyli następujący uczniowie:

1 miejsce – Anastazja Gołuńska ze Szkoły Podstawowej nr 46 ul. Arkońska 17 z wynikiem 72 wypożyczonych książek.

2 miejsce – Alicja Rogalska ze Szkoły Podstawowej nr 86 ul. Wielkopolska 20  - 55 książek.

2 miejsce – Marta Kudła ze Szkoły Podstawowej nr 81 ul. Siedleckiego 140  - 55 książek.

3 miejsce – Mateusz Wit ze Szkoły Podstawowej nr 48 ul. Burzyńskiego 10  - 44  książki.

 W kategorii GIMNAZJÓW  w konkursie „NAJLEPSZY CZYTELNIK” nagrody przyznano:

 1 miejsce   Oliwia Kulmowska z Gimnazjum nr 16 ul. Burzyńskiego 10 (48 książek)

2 miejsce Agata Dybowska z Gimnazjum nr 33 ul. Wodnika 57 (38 książek)

3 miejsce Szymon Lider z Gimnazjum nr 48 ul. Stolema 59 (30 książek)

3 miejsce Karolina Dargacz z Gimnazjum nr 48 ul. Stolema 59 (30 książek)